Główne obszary badawcze:
Analiza obrazów i sygnałów biomedycznych
Postępujący rozwój nowoczesnych technologii medycznych, takich jak rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna czy tomografia komputerowa, stwarza zapotrzebowanie na wydajne i efektywne metody przetwarzania i rozpoznawania danych biomedycznych. Wraz z postępem technologicznym przesunięcie współczesnej diagnostyki w kierunku medycyny spersonalizowanej, predykcyjnej, prewencyjnej i partycypacyjnej może skorzystać z najnowszych osiągnięć w zakresie przetwarzania obrazu, widzenia komputerowego i technik uczenia maszynowego. Algorytmy i oprogramowanie opracowywane w Instytucie Elektroniki rozwiązują te zagadnienia w różnorodnych zastosowaniach, m.in. segmentacja struktur anatomicznych, modelowanie geometrii naczyń, symulacja przepływu krwi i angiografii rezonansu magnetycznego, kwantyfikacja perfuzji tkankowej, wykrywanie i kategoryzacja zmian skórnych oraz diagnostyka zaburzeń głosu. Nasze zainteresowania naukowe wykraczają poza zastosowania medyczne. Przykładem projektu, w którym przydały się nasze kompetencje w zakresie segmentacji obrazu, rejestracji, analizy barwy i tekstury, jest automatyczna klasyfikacja gatunków ziaren jęczmienia.
→ Tematy badawcze z obszaru analizy obrazów i sygnałów biomedycznych.
Interakcja człowiek-komputer
Szybki postęp w technologiach informatycznych i komputerowych (ICT) wspiera coraz więcej działań człowieka. Szczególnym wyzwaniem jest zbudowanie przyjaznych dla użytkownika interfejsów dla systemów teleinformatycznych, które decydują o ich użyteczności i wydajności.
Szczególnie trudnym problemem jest zaprojektowanie i wdrożenie interfejsów użytkownika dedykowanych osobom z niepełnosprawnością sensoryczną i fizyczną. W Instytucie Elektroniki prowadzimy działalność badawczą skupiającą się na opracowaniu takich systemów jak: innowacyjne interfejsy mózg-komputer (BCI), systemy detekcji mrugnięcia oraz inne elektroniczne systemy wspomagające osoby niedowidzące w poruszaniu się, orientacji przestrzennej z wykorzystaniem technik obrazowania 3D, sonifikacji i haptyfikacji. Otrzymujemy dofinansowanie z dotacji unijnych (Horyzont 2020) oraz licznych grantów krajowych.
→ Tematy badawcze z obszaru interakcji człowiek-komputer
Systemy telekomunikacyjne
Badania Zakładu Telekomunikacji koncentrują się na:
• modelowaniu propagacji fal elektromagnetycznych;
• modelowaniu i projektowaniu anten i systemów antenowych;
• modelowaniu i projektowaniu systemów łączności radiowej, w tym sieci ad-hoc;
• automatyzacji skomplikowanych procedur pomiarowych, m.in. w kompatybilności elektromagnetycznej;
• przetwarzaniu sygnału i obrazu (filtrowanie, kodowanie, kompresja);
• zastosowaniu inteligencji obliczeniowej (sztuczne sieci neuronowe, algorytmy ewolucyjne, logika rozmyta) do przetwarzania i rozpoznawania sygnałów i obrazów, inżynierii ruchu telekomunikacyjnego oraz rozwiązywania globalnych problemów optymalizacyjnych;
• modelowaniu, projektowaniu i testowaniu usług czasu rzeczywistego;
• modelowaniu, projektowaniu i testowaniu specjalizowanych układów scalonych;
• kodowaniu i teorii informacji.
→ Tematy badawcze z obszaru systemów telekomunikacyjnych
Systemy elektroniczne i termowizyjne
W Instytucie Elektroniki rozwijane są innowacyjne systemy podczerwieni (IR). Systemy te implementują zaawansowane rozwiązania sprzętowe i programowe, w tym najnowsze metody analizy i przetwarzania danych. Nasi naukowcy i eksperci służą pomocą w opracowaniu i wdrożeniu różnorodnych projektów, takich jak systemy do badań medycznych czy szerokopasmowe (3-14 µm) kamery bolometryczne IR do detekcji gazów. Oferujemy również kamerę IR o wysokiej czułości LWIR (7-14 µm), z detektorami VOx 640x480, 25mK NETD. Proponujemy współpracę w zakresie rozwoju systemów do pomiaru temperatury i odkształcenia z wykorzystaniem światłowodów, opartych na zjawiskach rozpraszania Ramana i Brillouina. Oferujemy systemy badawcze oparte na pomiarach temperatury promieniowania i impedancji cieplnej do zarządzania ciepłem w elektronice, elektrotechnice, mechanice, tekstyliach i innych dziedzinach.
→ Tematy badawcze z obszaru systemów elektronicznych i termowizyjnych