Systemy elektroniczne i termowizyjne

Jednym z obszarów badań prowadzonych w Instytucie Elektroniki (LUT) są przemysłowe zastosowania termografii. Badania koncentrują się głównie na zjawiskach termicznych zachodzących w układach elektronicznych i systemach elektroenergetycznych, badaniach nieniszczących z wykorzystaniem termografii, optycznym obrazowaniu wycieków gazów z wykorzystaniem własnej konstrukcji systemów obrazowania w podczerwieni i multispektralnych. Niedawno opracowano nową metodę przetwarzania sygnałów do pomiaru temperatury i odkształceń z wykorzystaniem światłowodów oraz zjawisk rozpraszania Ramana i Brillouina. Badania te realizowane są we współpracy z przemysłem i innymi jednostkami naukowymi. Uzupełnieniem prac badawczych są szkolenia i kursy termograficzne, które mają na celu umożliwienie szerokiego wykorzystania termografii w przemyśle.
W Instytucie Elektroniki prowadzone są badania i wdrożenia nowych metod i systemów termografii medycznej dla celów diagnostyki i badań przesiewowych. Badania dotyczą nowych metod przetwarzania obrazów, w szczególności do zastosowań w aktywnej termografii dynamicznej. Wynikiem prace naukowych są nowe narzędzia, systemy i oprogramowanie, głównie do badań przesiewowych z zastosowaniem metody stresu termicznego. Opracowano nową metodę badań przesiewowych, która stosuje techniki analizy częstotliwościowej – Frequancy Domain Thermal Object Identification (FredTOI). Ważnym obszarem badań jest modelowanie termiczne wielowarstwowych struktur tkanek, uwzględniające ukrwienie, anizotropię, modelowanie cienkich i porowatych materiałów oraz niefourierowski przepływ ciepła (Dual-Phase Lag models).