Historia Instytutu Elektroniki

Instytut Elektroniki

Instytut Elektroniki PŁ utworzono w 1973 roku. Pierwsze prace naukowe Instytutu koncentrowały się na badaniach właściwości przyrządów półprzewodnikowych oraz metodach analizy i projektowania elektronicznych układów analogowych i cyfrowych. Szczególnie znaczące wyniki osiągnięto w zakresie modelowania przyrządów półprzewodnikowych dużej mocy i tranzystorów mikrofalowych oraz badania zjawisk cieplnych w układach elektronicznych. Współcześnie rozwijane kierunki badań naukowych obejmują cyfrowe przetwarzanie sygnałów i analizę obrazów, termografię komputerową, teleinformatykę, systemy IoT, tekstronikę, systemy interakcji człowiek-komputer oraz systemy wspomagania osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie Instytut zatrudnia 43 pracowników, w tym 3 profesorów z tytułem i 4 doktorów habilitowanych, którzy sprawują opiekę nad 25 doktorantami i jest wiodącą jednostką Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki w zakresie kształcenia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja oraz Inżynieria Biomedyczna zarówno w języku polskim jak i angielskim. Pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu uczestniczą w programach współpracy międzynarodowej (COST, Polonium, Horyzont 2020 i Erasmus), regularnie organizują konferencje naukowe krajowe i międzynarodowe.

Od 2003 roku siedzibą Instytutu jest odrestaurowany budynek byłej fabryki F. W. Schweikerta, z końca XIX wieku.