Jednym z obszarów badań prowadzonych w Instytucie Elektroniki (LUT) są przemysłowe zastosowania termografii. Badania koncentrują się głównie na zjawiskach termicznych zachodzących w układach elektronicznych i systemach elektroenergetycznych, badaniach nieniszczących z wykorzystaniem termografii, optycznym obrazowaniu wycieków gazów z wykorzystaniem własnej konstrukcji systemów obrazowania w podczerwieni i multispektralnych. Niedawno opracowano nową metodę przetwarzania sygnałów do pomiaru temperatury i odkształceń z wykorzystaniem światłowodów oraz zjawisk rozpraszania Ramana i Brillouina. Badania te realizowane są we współpracy z przemysłem i innymi jednostkami naukowymi. Uzupełnieniem prac badawczych są szkolenia i kursy termograficzne, które mają na celu umożliwienie szerokiego wykorzystania termografii w przemyśle.
Nowym obszarem badawczym w Zakładzie Układów Elektronicznych i Termografii jest budowa systemu do zdalnego pomiaru temperatury w oparciu o zjawisko rozpraszania ramanowskiego w światłowodach. Głównym założeniem prowadzonych badań jest opracowanie nowej metody analizy danych dla rozproszonych systemów detekcji temperatury (DTS). W tym celu opracowano system i model matematyczny.
Jednym z obszarów badawczych Zakładu Systemów Elektronicznych i Termografii jest modelowanie, projektowanie i rozwój kamer termowizyjnych do wykrywania wycieków gazów. Dzięki niechłodzeniu kamery te są znacznie bardziej ekonomiczne niż rozwiązania z chłodzonymi czujkami. Dzięki zastosowanym w torze optycznym filtrom interferencyjnym możliwe jest dostrojenie czułości tylko do wybranych gazów lub grup gazów. Kontrast obłoku gazu można poprawić za pomocą specjalnych algorytmów przetwarzania obrazu, m.in. poprzez nałożenie palety kolorów na wykryty obłok gazu. W przypadku metanu czułość opracowanej kamery wynosi 550 ppm·m przy temperaturze tła 50°C.
Obecnie kamery IR mają szerokie zastosowanie w wielu zastosowaniach przemysłowych, oferując unikalne zalety m.in. bezkontaktowy pomiar temperatury o wysokiej rozdzielczości. Katedra Urządzeń Elektronicznych i Termografii uruchomiła pole badawcze w branży elektrycznej, energetycznej i energoelektronicznej. W tym celu opracowano innowacyjną metodę pomiaru prądu skutecznego, do czego potrzebna jest kamera IR. Nowa metoda 2-w została opracowana przy użyciu analizy częstotliwościowej odpowiedniej dla kabli zasilających prądu przemiennego. Przeprowadzone dotychczas testy wykazały, że metoda pomiarowa jest odporna na wpływ światła zewnętrznego oraz warunków atmosferycznych, takich jak nadmierny wiatr. Właściwa kalibracja temperatury i prądu płynącego w badanym elemencie pozwala na uzyskanie dokładności pomiaru temperatury poniżej granicy NETD.