Przejdź do treści

Analiza obrazów i sygnałów biomedycznych

Data dodania
Rozpoznawanie obrazów medycznych wymaga uwzględnienia wielu czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie. Wiedza ta jest niezbędna, ponieważ jasność i kontrast obrazu zależą zarówno od stanu zdiagnozowanego narządu, parametrów obrazowania, jak i interakcji między tkanką a sygnałami zewnętrznymi, takimi jak m.in. Sygnał wzbudzenia RF. Ponadto w przypadku dynamicznych sekwencji obrazowania, takich jak obrazowanie perfuzji, oceniana jest zmienność sygnału w czasie. Zmienność ta zależy od istotnych klinicznie parametrów opisujących przebieg procesów biofizycznych w skali tkanki, narządu i ciała.
Data dodania
Głos jest podstawowym sposobem komunikacji międzyludzkiej i ma szczególne znaczenie w takich zawodach jak nauczyciel, dziennikarz czy pracownik centrum konferencyjnego. Wczesna diagnostyka zawodowych zaburzeń głosu staje się jednym z priorytetów zdrowia. Obecnie standardy europejskie podkreślają konieczność kompleksowej oceny zaburzeń głosu, dokonywanej podczas badania laryngologicznego lub foniatrycznego. W ostatnich latach rozwinęły się techniki rejestracji obrazów laryngoskopowych w tym sekwencji obrazów drgań fonacyjnych fałdów głosowych. Rozwijane są również skuteczne metody komputerowej analizy takich obrazów. Techniki te przyczyniają się do obiektywizacji diagnostyki foniatrycznej.
Data dodania
Trywializując, człowiek jest tym co zje i wypije. Sposób odżywiania ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, sprawność fizyczną, zdrowie i jakość życia. Ten fakt jest oczywistą motywacją do podjęcia prac nad analizą jakości żywności. W przypadku naszych prac taką analizę prowadzimy metodami wizji komputerowej i analizy obrazów cyfrowych.
Data dodania
Tekstura obrazu jest bogatym źródłem informacji o obiektach widocznych w obrazie. Dotyczy to zwłaszcza obrazów biomedycznych. Obrazy otrzymane za pomocą różnych metod obrazowania medycznego zawierają tekstury, które reprezentują właściwości obrazowanych narządów i tkanek. Parametry tekstury odzwierciedlają właściwości fizjologiczne takich struktur. Analiza tekstury umożliwia także między innymi segmentację narządów, wykrywanie zmian patologicznych czy ocenę ich stopnia. Znaczenie analizy tekstur dla wspomaganej diagnostyki obrazowej wykazano dla praktycznie wszystkich stosowanych w diagnostyce rodzajów obrazowania, w tym tomografii komputerowej (CT) [1], tomografii rezonansu magnetycznego (MRI) [2], ultrasonografii (USG) [3] oraz obrazowaniu optycznym [ 4].