Przejdź do treści

🔌💧 Eksperymentalne badanie wpływu wilgotności powietrza na naturalne chłodzenie konwekcyjne układów elektronicznych

Data dodania
Kategorie

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym artykułem naukowym, którego jednym z autorów jest pracownik naszego Instytutu

Image

🔬 Wykorzystując dedykowany układ pomiarowy dr inż. Marcin Kałuża z Instytutu Elektroniki i dr inż. Marcin LebiodaInstytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej zbadali wpływ wilgotności względnej powietrza na chłodzenie układów elektronicznych w warunkach konwekcji naturalnej.

📈 Na podstawie uzyskanych wyników pomiarów i symulacji, dla danej temperatury otoczenia, początkowa wartość wilgotności względnej powietrza nie miała wpływu na wydajność procesu chłodzenia. Proces konwekcji naturalnej opiera się na gradiencie gęstości powietrza wywołanym przez źródło ciepła, nad jego powierzchnią. To właśnie ten gradient determinuje sprawność chłodzenia, a nie początkowa gęstość powietrza (zawartość wilgoci w powietrzu). Kluczem do wyjaśnienia uzyskanych wyników jest proces dyfuzji cząsteczek wody zawartych w powietrzu, który prowadził do niemal stałej wartości wilgotności bezwzględnej powietrza nad grzejącym się tranzystorem.

⚙️ Powyższe wnioski obowiązują w sytuacji, kiedy w układzie nie występuje aktywne źródło wilgoci wtryskujące parę wodną w pobliże źródła ciepła.

✒️ Pełna treść artykułu:
Marcin Kałuża and Marcin Lebioda, "Experimental Investigation of Air Humidity Impact on Natural Convection Cooling of Electronic Circuits" in IEEE Access, vol. 13, pp. 75123-75133, 2025, doi: 10.1109/ACCESS.2025.3562676